RADIO PIRACKIE W SŁUPSKU

PIRACI W SŁUPSKU

Słupsk nie od parady nazywany jest stolicą polskiego piractwa radiowego. Zobacz, ile stacji tworzyło tę historię.

 .......................................................................

RADIO SKRZYP - SŁUPSK - 66 MHz

 Większość z Was na pewno nigdy nie słyszała o tej stacji. Poza tym nie istnieją żadne inne wzmianki o stacji oprócz naszej strony.Dlatego wspominam stację, której założycielem był Darek, a radio stało się zalążkiem jednej z większych stacji pirackich w Słupsku - Radia Młodych (RM). Radio Skrzyp powstało w połowie 1993 roku (działało do grudnia 1993, gdy przekształciło się w Radio Skorpion). Niestety, zasięg nie był rewelacyjny... Gdy się powiększył, stacja występowała już pod inną nazwą, stąd o Radiu Skrzyp nie każdy wie.

 .......................................................................

RADIO CITY - SŁUPSK - 69 MHz

 Nazwa stacji jest bardzo znana: najpopularniejsza stacja nowojorska nosi tę nazwę. Słupska rozgłośnia komercyjna również nosiła tę nazwę. Dlaczego o niej wspominam? Z bardzo prostej przyczyny - zanim stacja zyskała koncesję, była po prostu stacją piracką. Niestety, starania o zezwolenie nie powiodły się (przynajmniej w pierwszym okresie. Później stacja wygrała konkurs koncesyjny, ale niestety z różnych przyczyn zawiesiła swoją działalność. Za czasów "pirackich" była wzorem radia D L A słuchaczy.

 .......................................................................

RADIO SKORPION - SŁUPSK - 69 MHz

 Radio Skorpion jest dziełem Darka. Stacja jest niejako kontynuacją Radia Skrzyp. Z drobnym wyjątkiem - nowe radio było słyszalne prawie w całym Słupsku. Radio miało charakter typowo młodzieżowy. Co ciekawe, stacja szczyciła się, że jako pierwsza (piracka) nadawała w systemie stereo. Okazało się jednak, że nadawała wyłącznie sygnał pilota stereo (19kHz :D). Stacja wyruszyła 20 grudnia 1993 roku, a zawiesiła działalność w wakacje 1994r. Głównymi prowadzącymi D.J.-ami byli Darek oraz Marcin (kolega Darka).

 .......................................................................

RADIO COBRA - SŁUPSK - 73,48 MHz

cobra.jpeg (7153 bytes)

Założycielem radia był D.J. Marcin. Od samego początku stacja plasowała się na szczytach popularności. Swoje początki ma bardzo podobne do EMENEMKI. Istnieje od 1994 roku i grała aż do 1998, gdy przekształciła się w Radio Relax (Fuzja dwóch stacji pirackich!!!). Jako jedna z nielicznych stacji w mieście (oprócz M&M FM) miała okazję stanąć oko w oko z największym wrogiem piractwa - PAR-em (obecnie URTiP). Incydent nie zaszkodził bynajmniej założycielowi, a wręcz przeciwnie: spowodował jeszcze większe poświęcenie w pracy nad rozwojem słupskiego piractwa. Marcin, konstruktor-elektronik wielokrotnie wypadał przez okno wyrzucany siłą wybuchu... Podczas jednego z takich wybuchów za okno wypadł za nim radiator. Radiator znalazł na spacerku (hmmm) Wojtek i zamontował dumnie jako trofeum w swoim nadajniku (pozycja drivera). Radiator stał się symbolem słupskiego piractwa - zjednoczonego i silnego :P. 

 .......................................................................

RADIO MŁODYCH (RM)- SŁUPSK - 69 MHz

 Była to jedna z największych stacji pirackich, jakie kiedykolwiek działały na terenie naszego kraju. Założycielem stacji był wspominany już Darek, a stacja jest  kontynuacją Radia Skorpion. Radio powstaje w czerwcu 1995 roku i od razu staje się jedną z najsilniejszych stacji pirackich w mieście (zarówno pod względem zasięgu, jak i ilości słuchaczy). Nadaje od poniedziałku do środy w godzinach od 18.00-21.00 oraz w soboty od 19.00-22.00. Stacja charakteryzuje się tym, iż każdy mógł znaleźć w niej coś "dla siebie". Nadawane tam były audycje z muzyką rockową, heavy-metalową oraz audycje punkowskie. Nie mógł więc tego tworzyć jeden człowiek. W radio pracowało w jednym okresie 15 osób. Pod wieloma względami stacja przewyższała ówczesne stacje komercyjne... Niezliczona rzesza słuchaczy niejako to potwierdzała... Jedynym problemem stacji było zainstalowanie anteny- a właściwie masztu antenowego. Otóż zainstalowany był na dachu 4 piętrowego budynku (w najwyższym punkcie naszego miasta), a jego długość przewyższała 8 metrów. Przy lada wietrze w nocy (co u nas na północy często się zdarza), Darek znajdował maszt z anteną leżące na dachu, co z pewnością nie wiązało się z przyjemnościami...

 .......................................................................

RADIO DECKER - SŁUPSK - 73,1 MHz

decker.jpeg (8433 bytes)

Trzeba by dużo czasu poświęcić, aby w całości opisać koleje losu radia Decker. Radio powstało w 1994 roku przy pomocy radia Skorpion. To właśnie Darek pożyczył stacji nadajnik i tym samym zaraził chorobą znaną wśród lekarzy, jako wirusus piratus. Radio od zawsze obstawało przy jednym rodzaju muzycki, dance, dance i tylko dance. Stacja wielokrotnie musiała przerywać nadawanie, ale jakoś zawsze wracała. W ostatnim okresie działalności zjednała siły z radiem BzThat, co nie wyszło im chyba na dobre, bo od dłuższego czasu nie słychać stacji w eterze. Największym "osiągnięciem" Decker'a był reportaż o stacjach pirackich w programie "ZOOM-e" w telewizji RTL 7. Ciekawostką jest to, że nagranie odbyło się w środę (Decker zawsze nadawał w niedziele) i akutat dniu, gdy po Słupsku grasował PAR. Dziwny zbieg okoliczności, czy żądza sensacji ze strony reporterów ...?

 .......................................................................

RADIO VIVA - SŁUPSK - 68,2 MHz

 Radio krótkich i niezbyt wysokich lotów. Działało w 1995 roku - może przez kilka miesięcy. Jeżeli chodzi o zasięg: hm. co najmniej 2-3 osiedla; do M&M-ki docierało (odległość 1,5km)!!! Stacja nie przedstawiała piractwa w dobrym świetle: na antenie puszczane były kawałki z filmów pornograficznych, a przeważała muzyka o podobnej tematyce. Słowem stacja nie warta była "złamanego słuchacza". Chyba, że załamanego.

 .......................................................................

RADIO VIKING - USTKA -   69,12 MHz

 Wszystko zrodziło się w głowie Darka. Ustka będąca największym kurortem wypoczynkowym w tej części Polski stanowiła doskonały "cel" dla piractwa. Idee wykraczały nieco ponad piractwo, gdyż w Ustce miała powstać z czasem stacja komercyjna (podobnie, jak w Darłowie). Wojtek został poproszony o współpracę w zakresie radiotechniki oraz prowadzenia audycji. Któregoś ładnego popołudnia pojechaliśmy z Darkiem do Ustki i zainstalowaliśmy anteny. Potem zabraliśmy sie za wyposażenie studia (były aż 2 pomieszczenia wynajęte od miasta!) itd. Rozwiesiliśmy nawet plakaty w mieście... Zbliżał się sezon ogórkowy (koniec czerwca /początek lipca 1996), więc postanowiliśmy rozpocząć. Działaliśmy przez ponad tydzień od godz. 9.00-18.00. Słuchaczy nie brakowało: słuchały nas restauracje, bary... Nawet na statkach organizujących rejsy po morzu słychać było nasze audycje!!! Gdybyście spytali jakiegokolwiek mieszkańca, czy zna radio Viking, daję pół głowy, że 75 % pamiętałoby pierwszą, niezależną stację z Ustki. Niestety, przez pismaków (czytaj Głos Pomorza!!!), którzy postanowili zająć się jakże interesującą stacją "z Ustki", musieliśmy zaprzestać emisji. Arykuł wiązał się z problemami i oczywiście... PAR-em (teraz: URTiP). Więc postanowiliśmy się wyłączyć, aby nie kusić losu. I tak skończyła żywot jedyna stacja radiowa (piracka, czy nie) pracująca z Ustki...

 .......................................................................

RADIO BUSINESS - SŁUPSK - 73 MHz

 Znów inna inicjatywa Darka. Radio M&M FM ściśle współpracowało z Darkiem, który opiekował się studiem przekaźnika radia M&M na 73 MHz (główny nadajnik M&M pracował na 90 FM w innej części miasta). Darek postanawia wykorzystać nadajnik na 73 MHz i tworzy radio Business, które nadaje codziennie od 6.00-9.00 emiująć informacje na temat kursów walut, giełdy itp. Radio odnosi spory sukces gromadząc wokół siebie sporą liczbę słuchaczy. Niestety, (chyba) ze względów osobistych, Darek zaprzestaje emisji.

 .......................................................................

RADIO CMT - SŁUPSK - 68,2 MHz

 Założycielem jest DJ Skóra. Do końca nie wiadomo było, kiedy stacja nadawała, a kiedy nie. Profil muzyczny: dance. Zasięg: wystarczający. Największe osiągnięcie: hm. Tak, swego czasu DJ Skóra zabraniał nadawania Wojtkowi z M&M-ki. Cóż, P A N i władca piractwa w Polsce (hi hi!). Ale jak to mówił jeden polityk "nieważne jak mężczyzna zaczyna, ważne jak kończy".

 .......................................................................

RADIO RELAX - SŁUPSK 68,4 MHz, 105,5 MHz

relax.jpeg (7474 bytes)

Radio Relax powstaje na bazie radia Cobra FM oraz pomysłu D.J. Bodżo. Wspólne przedsięwzięcie okazuje się sporym sukcesem, biorac pod uwagę najważniejszy czynnik: słuchaczy. Radio M&M nawiązuje współpracę z radiem Relax, której szczytem staje się wspólna audycja 3 stacji: radia Relax (studio nr 1- Bodżo), Relax (studio nr 2 - Marcin patrz dawne: COBRA FM) oraz M&M-ki. W 3 różnych miejscach miasta nadawały jednoczenie 3 stacje pirackie, emitujące ten sam program. Zabawa była przednia i chciałoby się powtórzyć sukces (Audycja mp3. - 620kB).

WSPÓLNA AUDYCJA

Niestety, wizerunek stacji troszeczkę się popsuł, gdy wkroczył do niej sławny w całej słupskiej radiofonii pirackiej szpieg radiowy DJ Waldemar. Niesłusznie uznawany był i jest za pracownika naszej stacji. To, że nachodzi regularnie szefostwo nie oznacza, iż był naszym paziem!!! Stacja w efekcie końcowym zaprzestała emisji, a co najciekawsze sprzedała sprzęt nadawczy DJ Waldemarowi (największy błąd mijającego tysiąclecia !!!). Ostatnio DJ Waldemar próbuje uruchomić swoją stację na 105.5 MHz. O kurcze!!!

.......................................................................

RADIO ZGRZYT - KOBYLNICA - ok. 73.50 MHz

Radio Zgrzyt było najdziwniejszą stacją piracką w regionie. Nadawało 24 godziny na dobę prezentując muzykę dance w tzw. EuroDanceMix-ach. Głosu prowadzący udzielał sporadycznie, co tworzyło atmosferę tajemniczości wokół jego osoby. Trzeba oddać, że przy dobrej lokalizacji studia i antenie kierunkowej, radio było odbieralne nawet w centrum Słupska.

 .......................................................................

RADIO BzTHAT - SŁUPSK - 93,5 MHz

RADIO BzTHAT

Cóż. "Trafiła kosa na kamień" można by rzec o stosunkach M&M-ki z radiem BzThat. Ale postaram się w miarę obiektywnie opisać stację, która właśnie tworzy historię polskiego piractwa.

Zostało założone w 1997 roku przez Maćka i Jędrka. Stacja od samego początku uwzięła się na M&M FM i audycje tej ostatniej były jedyną pożywką BzThatki (czy też, jak to się przyjęło mówić w całej Polsce: bzdetowców). Prowadziło to do niemiłych konfliktów itp. Trzeba przyznać, że jakość audycji bzdetki (jingli, oprawy i muzyki) były porównywalne ze stacjami komercyjnymi, a nawet w wielu aspektach lepsza). Trzeba przyznać, że jako pierwsza stacja piracka w Polsce radio Bzthat pojawiło się w internecie, nadawało w systemie shoutcast i posiadało RDS (przynajmniej wśród słupskich piratów). Antagonizmy skończyły się, gdy bzdetka dowiedziała się o zawieszeniu działalności M&M-ki. Stosunki miedzy dwiema stacjami unormowały się po jakimś czasie, co doprowadziło do wspólnej audycji z okazji 4. urodzin radia BzThat. Niestety, jak większość piratów w Słupsku (wliczając nas:( Bzdetka już nie nadaje. Wizytówką stacji jest z pewnością ich strona www, którą znajdziecie tutaj.

.......................................................................

RADIO ŚMIECH - SŁUPSK - 98 MHz

RADIO ŚMIECH

Radio Śmiech jest jednyną stacją piracką nadającą swój program do dzisiaj. Według stron www, radio powstało w 1998 roku, jednakże przez długi czas ekipie wystarczał niewielki zasięg (do 300m). Dopiero w 2003 r. radio decyduje się na zwiększenie mocy do 1W. Obecnie stacja nadaje regularnie w czwartki w godz. 21.00-23.00 prezentując "najświeższą muzykę dance & techno", a swoim zasięgiem obejmuje większą część Słupska. Dwugodzinna audycja poświęcona jest przede wszystkim notowaniu listy ODC40 (dawnej listy Official Dance Charts 40 z MTV). Zapraszamy do słuchania również w internecie tutaj lub tutaj.